Accredited By

 icon_accredited1

icon_accredited2

Licensed by

icon_license

icon_license2

Faculty and Staff

1 Ms. Samantha Ang/Ms. Mary Lou Magdato K1-K2 Core Subjects, Art, Bible
2 Ms. Katherine Marcus/Ms. Alymra Velasco K3 Core Subjects, Art, Bible
3 Mr. Scott Rosen/Ms. Emee Arcillas G1 Core Subjects, Art1, Values
4 Mr. Andrew Marshall/Ms. Cecil Pelecia G2 Core Subjects, Art 2
5 Mrs. Jannet Chayasutabutr/Ms. Rizi Ibe G3 Core Subjects, Art 3
6 Mr. Mark Crosby/Mrs. Jhoan Cueva G3 Core Subjects, Art 3
7 Mr. Steven Brothers G4 Core Subjects, Values
8 Mr. Daniel Cavender G5 Core Subjects
9 Ms. Linda Paxton-Warren G5 Core Subjects, Mathematics Specialist
10 Mr. Tom Jenkins English/Reading 6, Creative Writing
11 Mr. Marc Adrian Yap Math 6, Discrete Math, Statistics
12 Mr. Jamie McCoy (Language Arts Chair) Middle School English/Reading
13 Mr. Benjamin Jacobs English 7, Values 6&9, Public Speaking
14 Mr. Clint Kyle G. 6 – 8 Social Studies
15 Mr. Mike Zimmer G. 6 – 8 Science
16 Mr. Tommy Hanson English/Reading 9, English 11
17 Dr. Rachen Singhakumar (Science/Math Chair) Biology, AP Biology, Health Education
18 Mr. John Spaid English/Reading 10, English 12
19 Dr. Emmanuel Timah Chemistry, Algebra II, Physics
20 Mr. Steven Ray
World Geography, World History, Government &
Economics

21 Mr. Pablo Rios (Values Chair) Values 10 – 12, Business
22 Mr. Garrett Gray Geometry, Pre-Calculus, AP Calculus, UTP
23 Mr. Niall Murray English/Reading 11, Reading 12
24 Mr. Vicente Retales, Jr. (Dean of Students) Accounting
25 Mrs. Angelina Tarning (School Counselor) Drama, Psychology, 20 Minute Program, GMRC
26 Ms. Johanna Castro Art 4-8; Art Elective, Fashion & Design
27 Mrs. Lency George Pre-Algebra, Algebra
28 Mr. Lester Lorzano ICT K – 9, Intro to Animation
29 Mr. David Gallagher (ESL Chair) Reading 8, French
30 Ms. Lyndaile Abinan ESL English/Reading/Social Studies
31 Mrs. Nancy Lardizabal ESL English/Reading/Social Studies
32 Mrs. Shirley Sabidra ESL English/Reading/Social Studies
33 Mrs. Cyndrin Cruz ESL English/Reading/Social Studies
34 Mrs. Melanie Magtibay GEMS 1-8, ESL Biology & Chemistry
35 Mr. Noel Roja Librarian K-12
36 Ms. Bernabeth Preciado Music K-8, Music Elective
37 Boniber Sendrijas PE
38 Mr. Alvin Rizardo PE
39 Ms. Piyanart Traipoj (Kru Poon), Head of Thai Department Thai
40 Ms. Patitta Yothanant (Kru Jit) Thai
41 Ms. Priya Sermsang (Kru Mod) TSL
42 Ms. Benjamapon Baokamkong (Kru Oil) TSL
43 Mr. Ruben Lachica (Athletic Director/Pathfinder Leader) Athletics, Pathfinder G. 5 – 10, Values 7/8
44 Ms. Caryl Casanova Learning Support Specialist
45 Mr. Geraldino Palmes(Dino) Adventurer, Campus Supervisor
46 Mr. Jun Dinero Bible/Values 1, 3 & 5; Campus Supervisor